Z VENKU DOVNITŘ, ZEVNITŘ VEN – CESTA K TVOŘIVÉMU ŽIVOTU

Už dlouho se věnuji tvořivosti ze zcela nového pohledu. Tvořivost vychází z nás a máme ji k dispozici všichni. Podle jednoho výzkumu až 80% lidí na světě může být tvořivých. Velmi dobře uchopená tvořivost Vám může pomoci nejen zefektivnit Vaše výsledky, ale zlepšit Vaše fyzické a psychické zdraví, zlepšit vztahy sám sebou a kolem Vás, a hlavně zaměřit se na věci, které jsou opravdu důležité.

Co jsem se naučil za dobu, co se věnuji tvořivosti jako tématu, tak je, že na tvořivost je potřeba si najít „čas a klid“. Možná namítnete, že toho máte hodně a jste velmi zaneprázdněni. Nicméně o tom to je. Odvažuji si říci, že zaneprázděnost znamená, kdybych to řekl naplno „nemám čas sám na sebe“, „nevážím si sám sebe“ a „nemám rád sebe“.

Během své praxe kouče, lektora a lídra jsem si kladl otázku, jak můžu vést, rozvíjet a řídit lidi kolem sebe, když si nedokážu najít čas na sebe? Jak mohu rozvíjet druhé lidi, když neumím rozvíjet sám sebe? Říkám to otevřeně, ale osobní rozvoj začíná v momentě, kdy tvoříme věci zvenku dovnitř a zevnitř ven, pak můžeme opravdu rozvíjet druhé lidi.


Inspiroval jsme se jednou knihou „Klub ranních vítězů“ od Robina S. Sharma, kde to nejdůležitější poselství je, že ráno je nejlepší čas na osobní rozvoj.


V knize se píše, že nejlépe je vstát s východem slunce (cca v 5 hod ráno), to se mi tedy ještě nepodařilo, většinou vstávám až tak v 6:30 hod, ale je pravdou, že to není to nejdůležitější. Důležitější je, čemu své ráno věnujete, to ten den zažijete.Ukázka rozvoje ranní tvořivosti:

1. Začínáme vizualizací svých snů a cílů (10 min.)
2. Fyzické cvičení (kliky, sedy lehy, běh). Pokaždé zvyšuji počet opakování (10 min.)
3. Plán dne – co je ve den potřeba udělat (A-úkoly velmi důležité, B-méně důležité, C-nedůležité (10 min.)
4. Deník + esej (20 min.)
5. Meditace (10 min.), doporučuji Joe Dispensa
6. Rozvojová literatura, podcasty (15 min.). Někdy stačí při snídaně posluchat podcasty, když nestíháme.

Jsem rád, že jsem mohl číst knihu „Klub ranních vítězů, jelikož mě učí být každým dnem tvořivějším.

Jediná cesta k tomu, abys změnil svůj zítřek, je porozumět tomu, co jsi neudělal dobře dnes. ..

Robin S. Sharma